Tradycja topienia Marzanny od zawsze związana jest z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, sięga korzeni słowiańskich i symbolizuje pożegnanie zimy i przywitanie wiosny. Marzanna, wykonana najczęściej ze słomy i ubrana w starą odzież, reprezentuje zimę, chłód, śmierć oraz zło, które musi zostać usunięte, by umożliwić odrodzenie się życia wiosną. Obrzęd ten, pełen głębokiego symbolizmu, miał zapewnić urodzaj oraz dobre plony, a przez zatopienie kukły w wodzie – odnowę i czystość.
W przeszłości zwyczaj topienia Marzanny miał charakter wspólnotowego obrzędu, w którym uczestniczyła cała wieś. Kukła była niesiona w procesji przez mieszkańców. Często towarzyszyły jej inne symbole wiosny, takie jak np. zielone gałązki. Procesja ta miała za zadanie wynieść Marzannę poza granice wsi, gdzie była zatapiana w rzece lub jeziorze, a czasami także spalana.
W dzisiejszych czasach, gdy świadomość ekologiczna jest coraz wyższa, tradycyjne topienie Marzanny w rzekach i jeziorach budzi kontrowersje. Praktyka ta, polegająca na wrzucaniu do rzek i jezior kukieł wykonanych z różnych materiałów, np. plastiku lub metalu, może przyczyniać się do zanieczyszczenia wód i szkodzić ekosystemom.
Aby nasze pożegnanie z zimą było przyjazne dla środowiska, warto stworzyć Marzannę z naturalnych, biodegradowalnych materiałów. Można wykorzystać do tego celu trociny, słomę, korę, siano, gałązki, liście, żywicę, pióra, korzenie, ziarna, trawy, trzcinę, sitowie, mech czy szyszki. Takie materiały szybko się rozkładają, nie zanieczyszczając środowiska.
W czwartek, 21 marca – przedszkolaki z grupy „Niedżwiadki” SP w Winiarach ruszyÅ‚y gromadÄ… z wÅ‚asnorÄ™cznie wykonana MarzannÄ…. Stary zwyczaj topienia Marzanny zostaÅ‚ jednak przez nich zmieniony. Marzanna nie zostaÅ‚a wrzucona do rzeki , przeszÅ‚a uroczystym pochodem i wspólnie z przedszkolakami szukaÅ‚a oznak wiosny, przy radosnym Å›piewie wiosennych piosenek. Na zakoÅ„czenie Marzanna zawÄ™drowaÅ‚a na przedszkolny strych, gdzie oczekuje nadejÅ›cia kolejnej wiosny. Przedszkolaki zadbaÅ‚y o Å›rodowisko.
Tradycja topienia Marzanny zostaÅ‚a również pokazana w Książnicach, gdzie 24 marca na zaproszenie Stowarzyszenia „Książnice nad RabÄ…” spotkali siÄ™ najmÅ‚odsi mieszkaÅ„cy, aby wspólnie celebrować nadejÅ›cie wiosny. Wybrano najlepszÄ… książnickÄ… MarzannÄ™, byÅ‚y również gry i zabawy dla dzieci oraz kieÅ‚baski z grilla.
Źródło: wodnesprawy.pl