Mobile Laboratorium Dziedzictwa na drodze do ekomuzeum w Gminie Gdów

Od września w kilku szkołach na terenie gminy Gdów odbywają się warsztaty pn. Mobilne Laboratorium Dziedzictwa. Na zajęciach dzieciaki poznają m.in. podstawy archiwistyki społecznej, opracowują korytarzowe wystawy na temat dziedzictwa kulturowego i pomagają tworzyć ścieżki kulturowe.

„CzęściÄ… przedsiÄ™wziÄ™cia byÅ‚ konkurs na relacje z regionu, inspirowane podróżami Neli, maÅ‚ej reporterki. ZwyciÄ™zcami zostali uczniowie klasy V ze SzkoÅ‚y Podstawowej w Szczytnikach, którzy w nagrodÄ™ pojechali na wycieczkÄ™ do Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Oprócz znanych atrakcji, jak Zamek Dunajec w Niedzicy, uczniowie zwiedzali Czerwony Klasztor znajdujÄ…cy siÄ™ na SÅ‚owacji, brali też udziaÅ‚ w warsztatach taÅ„ca góralskiego.” – wspomina Katarzyna Zarzycka, zaÅ‚ożycielka Fundacji Plenerownia.

W ostatnim czasie uczestnicy Mobilnego Laboratorium Dziedzictwa zapraszajÄ… na  pokazy Å»ywego Muzeum Figur Woskowych. Na czym to polega? Uczniowie opracowujÄ… karty biografii osób, których Å›lady można spotkać miÄ™dzy WieliczkÄ…, NiepoÅ‚omicami, BochniÄ…, Nowym WiÅ›niczem, a Dobczycami, a wiÄ™c w regionie, gdzie powstaje nowe ekomuzeum. Każdy przebiera siÄ™ za wylosowanÄ… postać i w trakcie specjalnie zaaranżowanego wydarzenia prezentuje swojego bohatera. W Å»ywym Muzeum Figur Woskowych można spotkać m.in. Tadeusza Kantora i jego żonÄ™ MariÄ™ Stangret, LidiÄ™ i Jerzego SkarżyÅ„skich, a także Kazimierza Mikulskiego, którzy sÄ… zwiÄ…zani z miejscowoÅ›ciÄ… Hucisko. PojawiajÄ… siÄ™ także inne osoby wpisane w historiÄ™ gminy Gdów jak np. Ludwik Solski, Jan Henryk DÄ…browski, Karol WojtyÅ‚a.

Cykl warsztatów zorganizowała Fundacja Plenerownia jako etap zmierzający do utworzenia w okolicy ekomuzeum.

 

Co to jest ekomuzeum?
Koncepcja ekomuzeum powstaÅ‚a w latach 60. XX w. we Francji i jest obecnie popularnÄ… metodÄ… zachowania i prezentacji dziedzictwa. WedÅ‚ug definicji International Council of Museums (ICOM) ekomuzeum jest instytucjÄ…, która bada i wykorzystuje – metodami naukowymi, edukacyjnymi i kulturowymi – caÅ‚e dziedzictwo danej spoÅ‚ecznoÅ›ci, a także zarzÄ…dza nim, uwzglÄ™dniajÄ…c Å›rodowisko naturalne i otoczenie kulturowe. Ekomuzeum stanowi sieć rozproszonych w terenie obiektów, które tworzÄ… żywÄ… kolekcjÄ™, obrazujÄ…cÄ… wartoÅ›ci przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkaÅ„ców.

 

Dlaczego warto stworzyć i dziaÅ‚ać w ekomuzeum?
Ekomuzeum służy czterem podstawowym celom:
1) ochronie zasobów przyrodniczych i kulturowych,
2) odkrywaniu i interpretacji miejscowego dziedzictwa,
3) zaangażowaniu lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci i wzmacnianiu lokalnej tożsamoÅ›ci,
4) rozwojowi  zrównoważonej turystyki i promocji lokalnych produktów.

Forma ekomuzeum odpowiada na potrzeby dotyczące upowszechnienia i zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego okolicy, umożliwia szerokie zaangażowanie miejscowych, a więc depozytariuszy dziedzictwa, pozwala na sieciowanie różnych podmiotów i nawiązanie współpracy między trzema sektorami: samorządowym, NGO i biznesu, ma w sobie olbrzymi potencjał, jeżeli chodzi o rozwój edukacji, kultury i turystyki, co przekłada się bezpośrednio na poziom życia mieszkańców i rozkwit okolicy.

 

Więcej informacji o powstającym ekomuzeum na stronach: ekomuz.pl oraz plenerownia.com.

Mobilne Laboratorium Dziedzictwa działa w ramach projektów:

  • PoÅ‚Ä…czeni dziedzictwem w ekomuzeum, dofinansowanemu w programie Wspólnie dla dziedzictwa Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
  • Historie z ekomuzeum, dofinansowanemu w programie Patriotyzm jutra Muzeum Historii Polski.

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content